Coraz to większymi krokami zbliża się egzamin kończący szkołę podstawową. Uczniowie ósmych klas już za kilka miesięcy zasiądą w szkolnych ławkach i zmierzą się ze swoim pierwszym egzaminem w życiu. Jak co roku testy obejmować będą język polski, matematykę oraz język angielski lub inny, obcy język nowożytny. Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, aby zdobyć zadowalający wynik? W naszym artykule poznasz ciekawe techniki efektywnego uczenia oraz praktyczne porady i skuteczne metody na naukę – zapraszamy.

Techniki efektywnego uczenia – poznaj nasze skuteczne metody

Aby spokojnie przerobić cały materiał przed egzaminem ósmoklasisty, warto do nauki zabrać się jak najwcześniej – luty to idealny czas, aby rozpocząć swoje przygotowania. Od czego, więc zacząć naukę? Naszym zdaniem od planowania! Warto ustalić sobie tygodniowy harmonogram – wypisać zagadnienia, które należy powtórzyć, a także rozpisać godziny, które chcesz poświęcić na naukę, uwzględniając w tym oczywiście odpowiednio długie przerwy na odpoczynek, który jest niezwykle ważny w procesie efektywnej nauki.

Załóżmy, że masz już plan działania na następne dni. Teraz pora na efektywne zdobywanie wiedzy – jak się uczyć, aby się nauczyć?

  • rób ręczne notatki z najważniejszymi informacjami – dzięki temu działaniu utrwalisz dany materiał, a przy okazji stworzysz sobie fiszkę do późniejszego powtarzania;
  • mów do siebie – rzeczy wypowiedziane na głos dłużej zostają w głowie, w ten sposób warto czytać notatki oraz odpowiadać na pytania do danego zagadnienia;
  • zapisuj najważniejsze informacje na fiszkach i przepytuj się z nich regularnie;
  • powtarzaj wiedzę, dzięki rozwiązywaniu zadań – znajdziesz je w książce, zeszycie ćwiczeń, suplemencie, w dedykowanej aplikacji lub w internecie;
  • ćwicz swoje umiejętności, rozwiązując próbne testy oraz egzaminy z poprzednich lat.

Praktyczne porady, które pomogą Ci w opanowaniu materiału

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty wymaga systematycznego podejścia oraz skrupulatnego powtarzania materiału. Jednak, aby nauka przynosiła oczekiwane rezultaty, należy zadbać o odpowiednią ilość snu, relaksu oraz ruchu – wskazane są regularne spacery lub inna aktywność fizyczna na zewnątrz, która pozwoli, chociaż na chwilę odciągnąć myśli od nauki oraz „przewietrzyć głowę”.

Naukę warto podzielić na tematyczne sekcje, w których każdego dnia lub tygodnia powtarzać będziesz materiał z danego przedmiotu. Dzięki regularnemu powtarzaniu, systematycznemu podejściu oraz skupieniu się na wybranych zagadnieniach – znacznie lepiej utrwalisz swoją wiedzę.

Jak przygotować się do egzaminu z języka obcego? Zadbaj o wymagane słownictwo – dzięki niemu z łatwością zrozumiesz treść oraz rozwiążesz zadania. W tym celu niezwykle przydatne okazać się mogą fiszki. Warto także osłuchiwać się z językiem np. poprzez słuchanie dobranych do wieku konwersacji, podcastów lub filmów – wpisz w wyszukiwarkę „angielski dla dzieci szkoły podstawowej” i wybierz odpowiedni dla siebie materiał.

Stres przed egzaminem ósmoklasisty – jak sobie z nim radzić?

Jeśli już na starcie stresujesz się ilością materiału, który musisz opanować, może warto zapisać się na zajęcia uzupełniające, które odpowiednio przygotują Cię do pierwszego w życiu egzaminu? Wiedza i wsparcie edukatorów może być niezwykle cennym fundamentem do osiągnięcia sukcesu, dzięki któremu niestraszny Ci będzie żaden z przedmiotów, nawet matematyka. Gdynia to miasto, w którym dostępnych jest wiele ciekawych programów edukacyjnych przygotowujących ósmoklasistów do egzaminu, jak np. nauka angielskiego i matematyki w Minecrafcie. Warto sprawdzić, czy w Twoim mieście również prowadzone są ciekawe i skuteczne inicjatywy, które pomogą Ci w opanowaniu potrzebnego materiału. Nauka poprzez zabawę nie tylko pozwala skutecznie przyswoić materiał, ale pomaga również w walce ze stresem. Kolejny krok to pozytywne nastawienie – skup się na tym, co już umiesz i uwierz w siebie. Powodzenia!

Egzamin ósmoklasisty – jak się do niego przygotować? Oto kilka cennych porad!